Our Club

Click here for our annual results, only new titles and big events. Congratulations , members of O.T.V.

otv.gif (42271 bytes)  
Founded : in 1971

New Address : Helzoldstadion
                         Helzoldlaan or Stadionlaan
   
                     3550 Heusden-Zolder
                         Belgium


Name : O.T.V
. Onze Trouwe Vriend
         (Our Faithful Friend)

Training on : - Sunday from 8.00h, tracking, obedience and protection
                   - Thursday from 19.00h, obedience and protection

O.T.V. is a club with a great history, in the field of working dogs and earlier also show dogs.
Several of our members were Belgium Champion, Provincial Champion and a lot of them were WUSV-competitor.  Most of these members start in our club with dogsport, and   developed themselves to tophandlers. What gives us very much satisfaction.
The owner of the first Belgium dog who gained a V-auslese title on the Hauptzuchtschau in Germany, was also a member of our club.  There are several breeders in our club.   A few kennelnames from our current and former breeders : Von der Daelenberghütte, van Lummenhof,  van de Getevallei,  van het Basjes Huis, Von Muikenshof, van de witte Toren, van de Bloemenboom,  van Corsalabroek, von der Zuchtspitze, von tamaraspitze, ....................  .
I'm a member of this club since 1980. The figure-head and instructor of the club was Laurent Baens, self several times Belgium Champion, Provincial Champion and more times WUSV-competitor.   He is a Belgium judge of working dogs and he was WUSV-coach of the Belgium team by all the Belgium World-Champions.  He's also director of the committee of working dogs in VVDH.
I'm helper in this club since 1982 and help as instructor in the club since 1990.
I'm as a secretary also a long time(with a little break) member of the committee. From  half 1998 we have verdickt Roger as our new chairman.
O.T.V. is a club with a special, hard but  fair mentality.  It costs a little time to settle here, but once you know it better, you'll never want to miss it anymore.

I'm proud to be a member of such a great club !!

Although we have got some really bad news at the end of 1999.   The governement obliged us to move because they want to plant trees on our training field. We have trained here since 1971. We were a little handicapped to train  and we had to look out for another place, and we finally found one , very short to our old club. We proofed already be able to organize big events, like nationals, selectiontrials, regionals, and after these trials everybody went home satisfied, competitiors, spectators and technical staff, etc......We invite everyone, novice or experienced, to visit us at one of our trainings or trials , to experience our open and warm  clubmentality yourself....I hope to see you soon there,..P.S. Don't forget to bring your German shepherd with you, cause...O.T.V. is the PLACE TO BE !!!!!!!

Rinus Bastiaansen

Here I will give you a list of  achievements, (only new titles) of our club members + participation in important trials :
( I hope I'm not forgetting someone )

2017

Hans Engelen with Nash vom Oostweg AD
Georges Leyssens with Octo von der Daelenberghütte
 G in show,
Bastiaansen Rinus with Olilly de la Cité Haika BH, AD
Benny Van Dael with Oka von der Daelenberghütte BH
Rudi Hansen with Ouzo van de Hildewaerde BH, Good in show
Geert Vandecruys with Nash vom Oostweg BH
Birte Vaes with Nina van 't Genzokehuis BH
Truyen Marleen with Purdy v 't Genzokehuis VG in show
José Fernandez with Noa von der Daelenberghütte V in show
Georges Leyssens with Paris v. Santamar  BH, VG in show,
André Luykx with with Patton van Zenobe G in show
Armand Steenaerts with Pee von der Daelenberghütte  G in show,
Nynke Sellier with Polly von der Feuerbrigade  VG in show

Provincial Championship :
José Fernandez with Noa von der Daelenberghütte 7th place

Ca trofee (first selectiontrial)
José Fernandez with Noa von der Daelenberghütte
18th place

VVDH Championship :
José Fernandez with Noa von der Daelenberghütte 21th place

WUSV-US  Championship :
José Fernandez with Noa von der Daelenberghütte 13th place

Clubchampionship OTV Heusden :
Clubchampion titled dogs : Noa von der Daelenberghütte and handler José Fernandez
Best upcoming/promising dog : Ollily de la Cité Haika and handler Rinus Bastiaansen

2016

Tristan Fransen with Brigadens Elda KKL, winner Maasmechelen trial
Chloë Ngeow with Juna v.h. Basjes Huis  winner OTV fall trial with perfect score of 100 points protection.
Michael Naisbitt with Garton Haus Condor  IPO II
Bastiaansen Rinus with Hera von der Sigisliebe KKL for life
Bastiaansen Rinus with Oililly de la Cité Haika
 G in show
Georges Leyssens with Paris v. Santamar  VP in show
Truyen Marleen with Purdy v 't Genzokehuis VP in show
Nynke Sellier with King v. Djipy's Haus G in show, BH
An Beerten with Harmony v. Burgereck  IPO III
Tom Nye with Dorro vom Salztalblick BH
Marcel Geukens with Kailey v. Borbecker Mühlenbach  KKL for life
Bastiaansen Rinus with Tipsi von der Eichendorfschule KKL for life
Bastiaansen Rinus with Bali vom Kristallberg
 IPO II, winner OTV february trial, KKL for life
Filip Smeets with Malika von der Daelenberghütte
IPO II, IPO III, KKL2017-18
Jose fernandez with Noa von der Daelenberghütte IPO II, KKL 2017-18, Clubchampion 2016, IPO III, Winner Aarschot trial, winner st. Nicolas Thropy
Vandecruys Geert with Lisa of Arne's Place IPO II, IPO III, winner st. Nicolas Thropy
Vaes Jari, with Kiara van 't Genzokehuis IPO II
Agnes Crawford with Larry v Holzhütte IPO Ii

Provincial Championship :
Rinus Bastiaansen with Bali vom Kristallberg best IPO II, High overall protection
Filip Smeets with Malika von der Daelenberghütte 2nd place in IPO II
Chloë Ngeow with Juna v.h. Basjes Huis  placing 4th in IPO III

Clubchampionship OTV Heusden :
Clubchampion titled dogs : Noa von der Daelenberghütte and handler José Fernandez
Best upcoming/promising dog : Nash vom Oostweg and handler Stephanie lemmens
 

2015

Chloë Ngeow winner "BEKER SNELS 2015 "
O.T.V. Heusden winner "Devilhill throphy"
Inge Claes with Botox von den Bleicheröder Bergen BH
Filip Smeets with Malika von der Daelenberghütte BH, AD, IPO I

Eric Brakels with Dack v. Kapbusch KKL for life
Chloë Ngeow with Juna v.h. Basjes Huis  KKl for life, winner St-Nicolas throphy
Marcel Geukens with Unka vom Weinbergblick KKl for life
Tristan Fransen with Kaya vom Banholz KKl for life
Chloë Ngeow with Shivaken Asco winner IPO III A at the trial in Riemst, FH2, winner IPO III A at the trial in Overpelt
Kris Flossy with
Jenne v. Loosbroekerzwinger KKL
Bastiaansen Rinus with Loes v.h. Basjes Huis  IPO III, KKL
Agnes Crawford with Larry v Holzhütte IPO I
Raymond  Lacacz with Vasco vom Götzberg  IPO II, KKL, IPO III
Armand Steenaerts with Nas von.der Daelenberghütte G in show
Tristan Fransen with Brigadens Elda G in show
Vaes Birte with Nina v 't Genzokehuis VP in show
Ben Nuysmans with Nixon v. Marketal VP in show
Jose fernandez with Noa von der Daelenberghütte Social test, SG in show, BH, AD, IPO I
Bastiaansen Rinus with Nice von der Daelenberghütte G in show
Matteo Russo with Milo v. Rozentuin SG in show, BH
Vandecruys Geert with Lisa of Arne's Place SG in show
Vaes Jari, with Kiara van 't Genzokehuis V in show, KKl

P
rovincial Championship :
Eric Brakels with Dack vom Kapbusch Vice-champion with high protection
Chloë Ngeow with Juna v.h. Basjes Huis  placing 3th with high tracking
Tristan Fransen with Brigadens Elda  placing 7th
Benny VanDael with Krak von der Daelenberghütte placing 9th
Geert Vandecruys &  Lisa of Arne's place
placing 2nd in Class IPO I

Ca trofee (first selectiontrial)
Chloë Ngeow with Juna v.h. Basjes Huis 
11th place
Eric Brakels with Dack v. Kapbusch
12th place
Tristan Fransen with Brigadens Elda
17th place

VVDH Championship :
Chloë Ngeow with Juna v.h. Basjes Huis  7th place
Eric Brakels with Dack v. Kapbusch 17 th place

Belgium Championship :
Chloë Ngeow with Juna v.h. Basjes Huis17th place

Tracking Championship :
Chloë Ngeow with Shivaken Asco 2nd place ( vice-champion)

Belgium - Netherlands :
Chloë Ngeow with Juna v.h. Basjes Huis 
3th place

Clubchampionship OTV Heusden :
Clubchampion titled dogs : Juna van het Basjes Huis and handler Chloé Ngeow
Best upcoming/promising dog : malika von der Daelenberghütte and handler Philip Smeets

 

2014

Stuart Nye & Yasko Vom Haus Nye BH, IPO I
Michael Naisbitt with Gartonhouse Condor IPO I
Jari Vaes with Kiara van 't Genzokehuis
IPO I

An Beerten with Harmony v.
Burgereck 
IPO II
Tristan Fransen with Brigadens Elda IPO II, IPO III, winner OTV trial, winner Maasmechelen trial
Anja Lijnen with Malika von der Daelenberghütte SG in show
Roland Volders with
Sgypsy von Avenir BH, IPO I, SG in show    
Marcel Geukens with Kailey v. Borbecker Mühlenbach
AD, KKL
Inge Claes with Krak v.d. Daelenberghütte
IPO III, Sg in show, KKL
Kris Flossy with
Jenne v. Loosbroekerzwinger IPO I, AD
Bastiaansen Rinus with Loes v.h. Basjes Huis  BH, AD, IPO I, IPO II
Geert Vandecruys with Lisa of Arne's Place BH, AD, IPO I
Inge Claes with Ninja aus dem Elbtal BH
Raymond  Lacacz with Vasco vom Götzberg BH, AD, IPO I
Eric Brakels with Tami  v.d. Eichendorfschule AD
Benny VanDael with Ninja aus dem Elbtal AD

Provincial Championship :
Eric Brakels with Dack v. Kapbusch REGIONAL CHAMPION
Ludo Bosmans with Iron v. Boykesbos 3th place

VVDH Championship :
Eric Brakels with Dack v. Kapbusch 12 th place
Chloë Ngeow with Juna v.h. Basjes Huis 
21th place

Belgium Championship :
Eric Brakels with Dack v. Kapbusch
Chloë Ngeow with Juna v.h. Basjes Huis 

Tracking Championship :
Chloë Ngeow with Shivaken Asco 3th place

2013

Joan Naisbitt with Optikas Gunner IPO III A
Michael Naisbitt with Optikas Jazz
BH

Agnes Crawford with Larry v; Holzhütte
BH
Jose Fernadez with lathina v;h. Basjes Huis
BH
Jordens Sabine with Luna v. d. Blackheide
BH
Bosmans Ludo with Iron v. Boykesbos
Winner OTV Autumn trial
Michael Naisbitt with Brendway Enya
IPO III, winner Norton trial
Marleen truyen with Jony van 't Genzokehuis
IPO II
Tristan Fransen with Brigadens Elda IPO I
Monique Hendrickx with Joke  v. h. Basjes Huis TR II, 3th tracking championship
Eric Brakels with Dack v. Kapbusch KKL
Chloë Ngeow with Juna v.h. Basjes HuisKKL, winner "Groser preis v. Ost Belgien"
An Beerten with Harmony v. Burgereck  BH, UV, IPO I
Rinus Bastiaansen  with Kaya v Banholz KKL
Jari Vaes  & Marleen truyen with Jony van 't Genzokehuis KKL
Jari Vaes with Kiara van 't Genzokehuis SG in show, UV
Verdickt Roger with  Hinaud v.d. Rozentuin SG in show
Tristan Fransen with Kaya v Banholz IPO III
Tristan Fransen with Brigadens Elda BH
Mike Howard with Natselnath Astral IPO I, AD
José Fernandez Garcia with Lexx v.h. Basjes Huis  Social test, SG in show
Johan Vos with Igor v. Holzhütte IPO II, Best regional  IPO II

P
rovincial Championship :
SCH II : Johan Vos with Igor v. Holzhütte High SCH II
SCH III : Verdickt Roger with  Hinaud v.d. Rozentuin 3th place
Eric Brakels with Dack v. Kapbusch 6th place
Tristan Fransen with Kaya v Banholz 7th place

Ca trofee (first selectiontrial)
Chloë Ngeow with Juna v.h. Basjes Huis 
4th place ( high Obedience)
Eric Brakels with Dack v. Kapbusch
5th place
Verdickt Roger with  Hinaud v.d. Rozentuin
9th place

VVDH Championship :
Eric Brakels with Dack v. Kapbusch 20th place
Chloë Ngeow with Juna v.h. Basjes Huis 
23th place
Verdickt Roger with  Hinaud v.d. Rozentuin
26th place

Clubchampionship OTV Heusden :
Clubchampion titled dogs : Juna van het Basjes Huis and handler Chloê Ngeow
Best upcoming/promising dog : Kiara van 't Genzokehuis and handler Jari Vaes

Belgium Championship :
Eric Brakels with Dack v. Kapbusch 6th place
Chloë Ngeow with Juna v.h. Basjes Huis 
12th place

WUSV Championship, USa :
Eric Brakels with Dack v. Kapbusch 45th place

Tracking Championship :
Chloë Ngeow with Shivaken Asco 

Belgium - Netherlands :
Chloë Ngeow with Juna v.h. Basjes Huis 
14th place

2012

Pauline Nye with Quax aus Wiemelhausen BH
Jari Vaes with Kiara van 't Genzokehuis
BH
Truyen Marleen with Jony van 't Genzokehuis IPO I
Eric Brakels with Baika v. Hohen Moorland AD
Chloë Ngeow with Juna v.h. Basjes Huis  BH, AD, IPO I, IPO II, IPO III
Bastiaansen Rinus with Ginte of Kraks Beauty   KKL for life
Bastiaansen Rinus with Optias Jagger  SG on show, KKL
Tristan Fransen with Kaya v Banholz G on show, BH, IPO I, AD, IPO II, winner of "Duivelsbergtrophy"
Johan Vos with Igor v. Holzhütte SG on show, KKL
Ceulemans Robert with Igor v. Haus Barkley AD
Tristan Fransen
succeed in his tests as  official tracklayer
Eric Brakels with Dack v. Kapbusch  SCH III, winner Kaulille trial, winner Overpelt trial, winner of  Maasmechelen trial
Verdickt Roger with  Hinaud v.d. Rozentuin SCH II, SCH III, AD

Sinterklaastrophy
winner : 
Eric Brakels with Dack v. Kapbusch
& Chloë Ngeow with Juna v.h. Basjes Huis
2nd : Verdickt Roger with  Hinaud v.d. Rozentuin & Tristan Fransen with Kaya v Banholz

Clubchampionship OTV Heusden :
Clubchampion titled dogs : Shivakenn Asco and handler Chloë Ngeow
Best upcoming/promising dog : Geke v. Corsalabroek and our youngest handler Birte Vaes

Provincial Championship :
SCH II : Verdickt Roger with  Hinaud v.d. Rozentuin High SCH II
SCH III : Eric Brakels with Dack v. Kapbusch

1st Interland and Universal sieger selection trial
Eric Brakels with Dack v. Kapbusch  Place 9th

VVDH Championship :
Eric Brakels with Dack v. Kapbusch  Place 19th

Belgium Championship :
Eric Brakels with Dack v. Kapbusch  Place 12th

Tracking Championship::
Shivakenn Asco and handler Chloë Ngeow
Place 6th

Belgium - Netherlands :
Eric Brakels with Dack v. Kapbusch

2011

Verdickt Roger with  Hinaud v.d. Rozentuin SCH I
Bastiaansen Rinus with Gucci v Esblokhof  KKL I for life
Bastiaansen Rinus with Optikas Hetty  KKL I for life
Chloë Ngeow with Juna v.h. Basjes Huis  G on show
Johan Vos with Igor v. Holzhütte BH, AD, SCH I
Bastiaansen Rinus with Ginte of Kraks Beauty  SCH III
Ceulemans Robert with Igor v. Haus Barkley G on show, BH
Philip Patrick with Gina v. Bonauer Wald Social test, SG on show
Henderickx Monique with Joke v.h. Basjes Huis Social test, G on show, BH
Chloë Ngeow with Shivakenn Asco 
BH, SCH I, AD, G on show, SCH II, SCH III
Tristan Fransen
succeed in his tests as  official trial helper
Bastiaansen Rinus with Optias Jagger  BH, AD, SCH I
Eric Brakels with Dack v. Kapbusch  BH, AD, G on show, SCH I and winner DMB trial, SCH II and winner OTV autumn trial
Tristan Fransen with Hipke v.h. Pecawoud SCH I
Steve Patrick with Isabella v. h. Basjes Huis TR1
Donders Maurice with Fiona v. Getevallei SCH III
De Hondt Ivan with Gaiko v. 't Scheefkasteel BH
Eddy Dekeyser with Rex Va-Pe Showrating G, AD, KKL II

Provincial Championship :
SCH III : Eddy Dekeyser with Rex Va-Pe 13th place

2010

Tristan Fransen with Haylie from Marraxplace SCH II, SCH III
Verdickt Roger with  Hinaud v.d. Rozentuin BH
Geukens Marcel with Fiona v. Getevallei SCH II
Chloe Ngeow with Ginte of Kraks Beauty  KKL II
Bastiaansen Rinus with Ginte of Kraks Beauty  SCH I, showrating G, SCH II
Stuart Nye with Boomer v.d. Adelegg
SCH II, SCH III
Eddy Dekeyser with Rex Va-Pe BH,winner protection trial Wilsele, winner protection trial Runkelen, winner couple trial Hauweycken, SCH II, SCH III
Eddy Dekeyser with Ginger Braveheart
KKL I
Steve Patrick with Isabella v. h. Basjes Huis
Social test, Showrating G, BH, AD
Louis Bettens with Iako v. h. Basjes Huis Social test, BH
Bastiaansen Rinus with Hestia v. Roy's Hoeve BH, AD, showrating SG, SCH I
Mike Howard
with Fargo v.h. Basjes Huis SCH II
Geukens Marcel with Ferra v.h. Basjes Huis SCH II, SCH III, KKL II for life
Vandecruys Geert with Gabber v.d. Hildewaerde BH, AD, TR1
Eric Brakels with Ginte of Kraks Beauty
AD
Philip Patrick with Goran vom haus Barkley TR1

Provincial Championship :
SCH III :
Eric Brakels with Djack v.h. Berghuis 6th place
high tracking, 2nd high protection

1st Interland and WUSV selection:
SCH III :
Eric Brakels with Djack v.h. Berghuis 12th place

2nd Interland and WUSV selection:
SCH III :
Eric Brakels with Djack v.h. Berghuis 15th place

Belgium Championship :
Eric Brakels with Djack v.h. Berghuis

2009

Michael Naisbitt with Brendway Enya BH, SCH I,SCH II
Philip Patrick with Goran vom haus Barkley
BH, AD
Bastiaansen Rinus with Gisel v. Waldkieferhütte
BH
Pauline Nye with Boomer v.d. Adelegg
BH
Mike Howard
with Fargo v.h. Basjes Huis SCH I
Mike Howard with Woolshan Feonix SCH III
Agnes Crawford with Kriegergeist Eros
BH, SCH I
Bastiaansen Rinus with
Gitta v. haus Barkley SG on show, BH, AD, SCH I, KKL I
Eric Brakels with Guapa v.d. Daelenberghütte AD
Donders Maurice with Fiona v. Getevallei AD, SG on show
Eric Brakels with Djack v.h. Berghuis 
winner OTV-wintertrial, winner Hauweycken May trial

Bastiaansen Rinus with
Optikas Hetty   SCH II, SCH III, IPO III, KKL II
Stuart Nye with Magical Mayhem vom Haus Nye  SCH I, SCH II
Thomas Nye with
Magical Mayhem vom Haus Nye  SCH III,


Provincial Championship :
SCH III :
Eric Brakels with Djack v.h. Berghuis

Belgium Championship :
Eric Brakels with Djack v.h. Berghuis, 8th Place

WUSV - Championship

Stuart Nye with Carlsbro Ozzie

2008

Geukens Marcel with Optikas Hetty AD
Bastiaansen Kees with Guapa v.d. Daelenberghütte  BH
Bastiaansen Rinus with Fendi v.d. Bormanshoeve  SCH I, SCH II, AD
Stuart Nye with
Carlsbro Ozzie  SCH I, SCH II, SCH III
Eric Brakels with Djack v.h. Berghuis KKL II for life
Geukens Marcel
with Fendi v.d. Bormanshoeve BH
Bastiaansen Kees with Venus v.d. Wölfen  SCH II
Will v.d. Heuvel with Cleo v. Haus Nixdorf KKL II
Geukens Marcel with Dido v. Heksterhorst KKL II
Bastiaansen Kees with Babsi v. Spitzbubezwinger  KKL II for Life
Lox Dirk with Fix van Larenhei
BH

Provincial Championship :
SCH III :
Eric Brakels with Djack v.h. Berghuis

WUSV - Championship

Stuart Nye with Alfa v. Patscherkofel

2007

Joan Naisbitt with Karlo v. Rittersee IPO III
Michael Naisbitt with Optikas Fox BH
Bastiaansen Rinus with Cleo v. Haus Nixdorf  breed selection stamp
Tom Nye with Asko v.h. Berghuis Irish Tracking & IPO Champion
Bastiaansen Kees with Isa v. marktanger  KKL II for life
Bastiaansen Kees with Babsi v. Spitzbubezwinger  Social test, IPO III
Bastiaansen Kees with Optikas Dusty   Social test 
Bastiaansen Rinus with Zasko v. prielberg   KKL I for life, breed selection stamp
Bastiaansen Rinus with
Optikas Dusty   KKL II for life, 
Bastiaansen Kees with Arzis Wildhearted   SCH II, 
Bastiaansen Rinus with Jessy v. Lubarser Schlosschen   Good on show, AD 
Bastiaansen Kees with Jessy v. Lubarser Schlosschen   SCH II, 
Geukens Marcel with Dido v. Heksterhorst SCH II, "Good " on show, AD, SCH III, IPO III
Bastiaansen Kees with Onja v. Hainpark   Social test , SCH II, SCH III
Bastiaansen Kees with Ronja v. Conneforde  Social test
Eric Brakels with Emmy v.d. Daelenberghüte
AD, "good " on show, KKL II
Bastiaansen Rinus with Eiko v. d. Daelenberghütte AD
Vanhoudt Jos  with Ducko v. Pelikaanstad AD, SCH I

FCI Worldchampionship :
Stuart Nye with Overglins Ario
Tom Nye with Asko v.h. Berghuis

WUSV - Championship
Tom Nye with Asko v.h. Berghuis

2006

Bastiaansen Rinus with Cher v. d. Daelenberghütte SCH III
Verdickt Roger with Cazan 't Linnershof SCH II
Bastiaansen Kees with Evita v. d. Daelenberghütte  SCH I
Eric Brakels with Emmy v.d. Daelenberghüte
BH, SCH I
Camps Annemarie with Etige v.h. Groot Wezenland BH
Verstappen Pascal
with Cantha 't Linnershof "good" on show, KKL II
Geukens Marcel
with Cantha 't Linnershof  AD
Bastiaansen Kees with Babsi v. Spitzbubezwinger  AD, SCH II, KKL II, SCH III
Vanhoudt Jos  with Ducko v. Pelikaanstad "very good" on show  "eastertrophy", BH
Geukens Marcel with Venus v. Castra Regina SCH II, SCH III
Crawford Agnes with Apollo v.d. Daelenberghütte
KKL II
Nye Thomas with Asko v.h. Berghuis KKL II 
Bastiaansen Rinus with Venus v. Castra Regina KKL I for life
Geukens Marcel with Holly vom haus Kastma  SCH III and winner March trial DWH Zonhoven
Bastiaansen Kees with Cher v. d. Daelenberghütte BH, AD, SCH I, SCH II, KKL II
Patrick Appeltans with Dalexa Black Creek Valley BH, AD
Bastiaansen Rinus with Buffy v. Herbstzeitlösen SCH III
Bastiaansen Rinus with Jacky v. Steinigen Morgen SCH I and winner february trial O.T.V. Heusden, AD, KKL II, SCH II
Eric Brakels succeed in his tests as  official trial helper
Patrick Appeltans succeed in his tests as
official trial helper 

Provincial Championship :
SCH I :
Verdickt Roger with Cazan 't Linnershof , 3th place
SCH III :
Peeters Mario with Cien von Oostweg

FCI Worldchampionship :
Stuart Nye with Overglins Ario
Tom Nye with Asko v.h. Berghuis
Pauline Nye with Xatoh v. haus Sevens

WUSV - Championship
Stuart Nye with Overglins Ario
Tom Nye with Asko v.h. Berghuis

Pauline Nye with Xatoh v. haus Sevens (reserve)

2005

Bastiaansen Rinus with Ulfi v. Castra Regina SCH II
Verdickt Roger with Cazan 't Linnershof SCH I

Appeltans Patrick with Buffy v.d. Herbstzeitlösen
SCH II 
Bastiaansen Rinus with Thor  BH, SCH I
Bastiaansen Kees with Optikas Dusty SCH I, KKL II
Vanhoudt Jos  with Ducko v. Pelikaanstad "very promising" on show  
Bastiaansen Kees with Yip v.d. Hildewaerde  "good" on show, 
Geukens Marcel with Fina v.d. Mohnwiese AD
Geukens Marcel with Optikas Danno
BH, AD
Bastiaansen Rinus with Fina v.d. Mohnwiese
"very good " on show, KKL II
Bastiaansen Rinus with Cara v. 't Enclavehof  "good " on show, AD
Bastiaansen Rinus with Jacky v. Steinigen Morgen "good " on show, BH
Bastiaansen Kees with Nala v. adler stein II  "good" on show, BH, AD, SCH I, KKL II
Appeltans Patrick succeed in his test as official trial tracklayer and training director
Brakels Eric with Optikas Danny BH, SCH I, AD
Bastiaansen Rinus with Optikas Dusty BH, AD
Bastiaansen Kees with Chess v; Alyeska SCH I
Appeltans Patrick with Clipp v.d. Daelenberghütte
SCH I, AD, "good" on show, KKL II, SCH II
Peeters Mario with Cien von Oostweg SCH I, "very good" on show, SCH II, AD, KKL II, SCH III
Crawford Agnes with Apollo v.d. Daelenberghütte SCH III

Provincial Championship :
Mitrovoltsis Costa with Zicko v.'t Steyneveld

FCI Worldchampionship :
Stuart Nye with xamm v.d. Daelenberghütte

2004

Bastiaansen Kees with Chess v; Alyeska BH
Appeltans Patrick with Clipp v.d. Daelenberghütte
BH
Peeters Mario with Cien von Oostweg BH
Verdickt Roger Cazan 'r Linnershof BH

Donders Maurice with
Aza van Getevallei BH
Crawford Agnes with Apollo v.d. Daelenberghütte SCH II and winner autumn trial OTV Heusden
Stiers Ferdinand with
Half von Kap Karthago BH, SCH I, SCH II 
Mommen Francois with
Yip van de Hildewaerde SCH II
Bastiaansen Rinus with Optikas Dark :  BH, good on show, AD
Mitrovoltsis Costa with Zicko v.'t Steyneveld  : SCH III, AD
Raemaekers Ester with Cliff v. Serburus : BH, good on show
Bastiaansen Rinus with Asher v. Alyeska : 
good on show, AD
Bastiaansen Rinus with Apollo v.d. Daelenberghutte : SCH I

Provincial Championship :
Mitrovoltsis Costa with Zicko v.'t Steyneveld

WUSV - Championship
Pauline Nye with Xatoh v. haus Sevens

2003

Bastiaansen Rinus with Zjeff  v.d. Daelenberghütte : SCH III and winner season opening trial OTV Heusden
Mitrovoltsis Costa with Zicko v.'t Steyneveld  : SCH II
Naisbitt Michael with vom Sandbar Jenny: 
SCH II, SCH III
Verdickt Roger with Yoko v. Oxemberg : SCH I
Naisbitt Michael with Zohra v.d. Daelenberghütte:  SCH I, KKL II
Claes Raf with Viking v.d Debbershoeve : GHP III
Stuart Nye with Xamm von der Daelenberghütte : KKL II

WUSV - Championship
Stuart Nye with Xamm v.d. Daelenberghütte

2002

Bastiaansen Rinus with Zjeff  v.d. Daelenberghütte : SCH I, SCH II, KKL II
Geukens marcel with Xatoh von haus Sevens   IPO III
Mitrovoltsis Costa with Zicko v.'t Steyneveld  : BH,IPO I
Bastiaansen Rinus with Atze v d Sültinger Mühle. : IPO I , SCH II, SCH III
Geukens marcel with Bezzy v. Knausholz   KKL II lifetime
Naisbitt Michael with vom Sandbar Jenny:  SCH I
Geukens Marcel with Yna v.'t enclavehof : IPO I
Bastiaansen Rinus with Blitz : BH, IPO I
Verdickt Roger with Vroni v.d. Daelenberghütte : BH
Corthouts Ben with Venta v.d. Bostuin : BH
Corthouts Ben with Vacha v.Haus milinda :
SCH II
Claes raf with Viking v.d Debbershoeve
: SCH III
Dirks Heidi with Vlasimirof v.h. Berghuis : SCH III, good on show

ClubChampionship :
O.T.V. Heusden ,
10th Place and 15th place
Provincial Championship :
Bastiaansen Rinus with Atze v d Sültinger Mühle. : (sch III) 9th place 

2001

Claes Raf with Viking v.d. Debbershoeve : IPO II, SCH II
Bastiaansen Rinus with Zohra v.d. Daelenberghütte : "SG "on show, AD, BH, breed selection stamp
Bastiaansen Rinus with Zjeff  v.d. Daelenberghütte : "G" on show, AD, BH, breed selection stamp
Corthouts Christianne with Yirka v.d. Daelenberghutte AD, BH
Lynen Anja with Yarni v.d. Daelenberghutte AD
Geukens Marcel with Bezzy vom Knausholz SCH III, breed selection stamp
ClubChampionship :
O.T.V. Heusden ,
9th Place

2000

Mitrovoltsis Costa with Valcko vd Daelenberghutte : IPO III
Claes Raf with Viking v.d. Debbershoeve :
IPO I, SCH I
Bastiaansen Rinus with Vicky v.d. Daelenberghütte :
SCH II, IPO II, IPO III, SCH III
Brakels Eric with Volan v.d. Daelenberghütte :
SCH II
Meekers Mark with Valcko vd Bloemenboom :
IPO I,  SCH II, SCH III
Gielen Koen with Orkan :
SCH I, IPO I
1st WUSV selection trial :
Delarbre André with Troy vd Bloemenboom ,
16th place
Claes Bruno with Ufo von Erpenchem,
33th place 
2nd WUSV selection trial :
Delarbre André with Troy vd Bloemenboom ,
7th place
Final selection trial :
Delarbre André with Troy vd Bloemenboom ,
7th place
Total 9th place and selected for the interland Netherland - Belgium
Provincial championship:
Delarbre André with Troy vd Bloemenboom
2nd place
Mitrovoltsis Costa with Valcko vd Daelenberghutte 5th place
Belgium Champioship
Delarbre André with Troy vd Bloemenboom , 6th place
Interland Belgium - Netherlands
Delarbre André with Troy vd Bloemenboom, 12th place

1999

Lijnen Anja with Vittorina vd Daelenberghutte : BH, AD, IPO I
Mitrovoltsis Costa with Valcko vd Daelenberghutte :
SCH I, IPO I, SCH II, IPO II, SCH III
Claes Raf with Viking v.d. Debbershoeve :
BH, SCH I
Reynders Manuel with Uto v. Corsalabroek :
SCH I, SCH II
Gielen Koen with Orkan :
AD,BH, "Very Good" on show, Breed selection stamp
Brakels Eric with Volan v.d. Daelenberghütte :
BH, SCH I
Verwimp Willy with Vasco v.d. Daelenberghütte :
AD, BH
Verwimp Willy with Xando v.d. Daelenberghütte :
"Good" on show
Bastiaansen Rinus with Xohra v.d. Daelenberghütte :
"Good" on show
Mark Meekers with Valcko v.d. Bloemenboom :
BH, SCH I
Vandecruys Geert with Vroni v.d. Daelenberghütte :
AD
Swinnen Cedric with Uschi v. Scharwachter :
IPO I
Peeters Maarten with Laika :
BH
Bastiaansen Rinus with Vicky v.d. Daelenberghütte :
AD, BH, BOP I, IPO I, SCH I, Breed selection stamp
Claes Bruno With Ufo v. Erpenchem :
SCH I, SCH II, SCH III, "Good" on show
Provincial Championship :
SCH I : Meekers Mark with Valcko v.d. Bloemenboom,
2th place
SCH II : Mitrovoltis Costa with Valcko v. d. Daelenberghütte ,
Best SCH II
SCH III : Delarbre André with Troy v.d. Bloemenboom, 
3th place
Belgium Championship :
Delarbre André with Troy v.d. Bloemenboom,
5th Place
2th WUSV selection Trial :
Delarbre André with Troy v.d. Bloemenboom,
11th Place
ClubChampionship :
O.T.V. Heusden ,
9th Place

1998

For this year I couldn't find all the correct names from handlers and dogs, that's why I will give only the certificates gained by our members.

8 x BH, 1 x AD, 1 x IPO I, 3 x SCH III, 2 x IPO III
Provincial Championship :
SCH III : Delarbre André with Troy v.d. Bloemenboom, 
Provincial Champion
Belgium Championship :
Delarbre André with Troy v.d. Bloemenboom,
8th Place
Belgium - Netherlands :
Delarbre André with Troy v.d. Bloemenboom,
8th Place

1997

1st WUSV selection trial :
Claes Bruno with Perle v h Basjes huis :
16th place
Huybrechts Benny With rico v. Bibelenfeld :
17th place
2nd WUSV selection trial :
Claes Bruno with Perle v h Basjes huis :
13th place
Huybrechts Benny With rico v. Bibelenfeld :
7th place
Verwimp Willy with Rindy v h Basjes Huis :
33th place
Mitrovoltsis Costa with Prinz v.h. Genendijkshof :
35th place
Final selection trial :
Claes Bruno with Perle v h Basjes huis :
3th place
Huybrechts Benny with Rico v. Bibelenfeld :
7th place
Both selected for the Interland Belgium-Netherlands

Donders Maurice with Tascha v d getevallei :
IPO I, KKL II, IPO II
Bastiaansen Rinus with Thai v d Daelenberghutte :
IPO I, IPO II, IPO III
Paredis Edgard with Slim v. Lummenhof :
IPO II, KKL II, IPO III
Vanhove Sylvain with Tell v d Daelenberghutte :
IPO I, IPO II
ClubChampionship :
O.T.V. Heusden ,
5th Place
Provincial Championship :
SCH I : Vanhove Sylvain with Tell v d Daelenberghutte :
2nd Place
             Donders Maurice with Tascha v d getevallei :
3th place
SCH II : Bastiaansen Rinus with Thai v d Daelenberghutte :
2nd Place
SCH III : Claes Bruno with Perle v h Basjes huis
Huybrechts Benny With rico v. Bibelenfeld 
Mitrovoltsis Costa with Prinz v.h. Genendijkshof 
Belgium Championship :
Claes Bruno with Perle v h Basjes huis :
8th place
Huybrechts Benny with Rico v. Bibelenfeld :
6th place

1996

Geukens Marcel with Rhana von der daelenberghütte : SCH I, IPO I
Paredis Edgard with slim v. Lummenhof :
IPO I
Provincial Championship :
Huybrechts Benny with Rico v. Bibelenfeld :
8th place
Claes Bruno with Perle v h Basjes huis :
14th place
Mitrovoltsis Costa with Prinz v.h. Genendijkshof :
9th place
Verwimp Willy with Rindy v h Basjes Huis :
4th place
Belgium Championship :
Huybrechts Benny with Rico v. Bibelenfeld :
22th place
Claes Bruno with Perle v h Basjes huis :
10th place
Mitrovoltsis Costa with Prinz v.h. Genendijkshof :
9th place
Verwimp Willy with Rindy v h Basjes Huis :
34th place
Belgium - Netherlands :
Claes Bruno with Perle v h Basjes huis :
3th place